Wymiana z Escola Pia Sarria-Calassanc w Barcelonie

szkola

W tym roku szkolnym, w dniach  17 - 23 marca 2014, 21 uczniów  klasy VI oraz  dwóch nauczycieli wzięło udział w piątej wymianie ze szkołą Escola Pia Sarria-Calassanc  w Barcelonie. Celem takich projektów jest podnoszenie umiejętności językowych i komunikacja w języku angielskim oraz poznanie kultury i historii Katalonii. Większość katalońskich rodzin w domach starała się mówić po angielsku z polskimi uczniami. Wszystkie zajęcia były przeprowadzane także w języku angielskim. Nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić tamtejszą szkołę, dawny budynek klasztoru jezuickiego  z XVIII w. z wieżą zegarową i audytorium.

Pierwszego dnia w szkole zostały zorganizowane gry i zabawy, podczas których uczniowie mogli przełamać lody i zintegrować się jako grupa – nawiązanie kontaktu to niezbędny element udanej wymiany.

Podczas zwiedzania parku Guell, uczniowie otrzymali zadania do wykonania. Dzięki temu mogli zwrócić uwagę na najważniejsze elementy parku: główne wejście, kolumnadę, teatr grecki, najdłuższą ławkę na świecie, mozaiki i ścieżki. W ramach zwiedzania dzieci obejrzały 15 minutowy film w 3D o Antonim Gaudim, o tym czym inspirował się w swojej twórczości. Kolejną atrakcją było zwiedzanie Bazyliki  Sagrada Familia, gdzie uczniowie za pomocą technik multimedialnych dowiedzieli się jakie znaczenie mają poszczególne części bazyliki i w jaki sposób są wyrażone.

Odbyła się także wycieczka na górę Montserrat (50 km od Barcelony), która znana jest również jako “magiczna góra” z powodu nietypowego rysu form górskich. Znajduje się tam benedyktyński klasztor pochodzący z IX w. poświęcony Niepokalanej Matce Boskiej, figura Maryi siedzącej na tronie z małym Jezusem na kolanach pochodzi z XII w. i znana jest pod nazwą La Moreneta . Następnie odwiedziliśmy nadmorskie miasteczko Sitiges, gdzie uczniowie mogli spędzić czas na pobliskiej plaży. W sobotę i niedzielę młodzież była pod opieką rodzin, wiele z nich udało się do parku rozrywki Tibadebou, muzeum historii Katalonii, stadion FC Barcelona.

grupa

Wszyscy wrócili do domów pełni wrażeń i zadowoleni, dla niektórych uczniów była to najlepsza lekcja języka angielskiego jakiej doświadczyli. Teraz nadchodzi nasza kolej by przyjąć gości z Barcelony, 5 maja oczekujemy na ich przyjazd.