twoja ulubiona szkoła...

Kolejny rok współpracy ze szkołą w Pisogne

Wymiana zagraniczna z zaprzyjaźnioną szkołą w Pisogne

pisogne3

Na przełomie września i października uczniowie naszej szkoły gościli we włoskim miasteczku – Pisogne. Młodzież została przyjęta bardzo serdecznie, włoscy przyjaciele zapewnili mnóstwo atrakcji. Zadbali o to, aby uczniowie naszej szkoły mogli poznać zwyczaje i kulturę włoską oraz zasmakować znakomitej włoskiej kuchni. Odbyło się wiele  spotkań integracyjnych, w czasie których młodzież mogła się poznać i zaprzyjaźnić. Uczestnicy wymiany zwiedzili także urokliwe włoskie miasta: Weronę, Brescię i Bergamo.

pisogne5

Bardzo interesująca była wycieczka do Val Camonica, gdzie znajduje się jedno z największych na świecie skupisk prehistorycznych petroglifów.

pisogne4

Młodzież uczestniczyła także w festiwalu kasztanów i grzybów w Pisogne.

W październiku to Słomczyn gościł uczniów z włoskiej szkoły. Rewizyta była równie udana i obfitowała w wiele okazji do integracji, wspólnej zabawy i nauki. Uczniowie spędzili czas na wycieczkach: w Muzeum  Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, w Zamku Królewskim, w Muzeum Historii Żydów Polskich.

pisogne2

Nasi goście uczestniczyli w słodkich, czekoladowych warsztatach „W kuchni z E. Wedel”. Spotkanie uczniów naszej szkoły z przyjaciółmi z Pisogne było bardzo udane i pełne niezapomnianych wrażeń.

Młodzież wzbogaciła się o nowe, nieocenione doświadczenia. Poznała inną kulturę,  miała możliwość mieszkania z włoską rodziną, szlifowała umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Takie wymiany mają ogromną wartość i mamy nadzieję na kontynuowanie tej tradycji już w przyszłym roku.

warszawa1

Wymiana z Escola Pia Sarria-Calassanc w Barcelonie

szkola

W tym roku szkolnym, w dniach  17 - 23 marca 2014, 21 uczniów  klasy VI oraz  dwóch nauczycieli wzięło udział w piątej wymianie ze szkołą Escola Pia Sarria-Calassanc  w Barcelonie. Celem takich projektów jest podnoszenie umiejętności językowych i komunikacja w języku angielskim oraz poznanie kultury i historii Katalonii. Większość katalońskich rodzin w domach starała się mówić po angielsku z polskimi uczniami. Wszystkie zajęcia były przeprowadzane także w języku angielskim. Nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić tamtejszą szkołę, dawny budynek klasztoru jezuickiego  z XVIII w. z wieżą zegarową i audytorium.

Pierwszego dnia w szkole zostały zorganizowane gry i zabawy, podczas których uczniowie mogli przełamać lody i zintegrować się jako grupa – nawiązanie kontaktu to niezbędny element udanej wymiany.

Podczas zwiedzania parku Guell, uczniowie otrzymali zadania do wykonania. Dzięki temu mogli zwrócić uwagę na najważniejsze elementy parku: główne wejście, kolumnadę, teatr grecki, najdłuższą ławkę na świecie, mozaiki i ścieżki. W ramach zwiedzania dzieci obejrzały 15 minutowy film w 3D o Antonim Gaudim, o tym czym inspirował się w swojej twórczości. Kolejną atrakcją było zwiedzanie Bazyliki  Sagrada Familia, gdzie uczniowie za pomocą technik multimedialnych dowiedzieli się jakie znaczenie mają poszczególne części bazyliki i w jaki sposób są wyrażone.

Odbyła się także wycieczka na górę Montserrat (50 km od Barcelony), która znana jest również jako “magiczna góra” z powodu nietypowego rysu form górskich. Znajduje się tam benedyktyński klasztor pochodzący z IX w. poświęcony Niepokalanej Matce Boskiej, figura Maryi siedzącej na tronie z małym Jezusem na kolanach pochodzi z XII w. i znana jest pod nazwą La Moreneta . Następnie odwiedziliśmy nadmorskie miasteczko Sitiges, gdzie uczniowie mogli spędzić czas na pobliskiej plaży. W sobotę i niedzielę młodzież była pod opieką rodzin, wiele z nich udało się do parku rozrywki Tibadebou, muzeum historii Katalonii, stadion FC Barcelona.

grupa

Wszyscy wrócili do domów pełni wrażeń i zadowoleni, dla niektórych uczniów była to najlepsza lekcja języka angielskiego jakiej doświadczyli. Teraz nadchodzi nasza kolej by przyjąć gości z Barcelony, 5 maja oczekujemy na ich przyjazd.

Wymiana z Francją - Saint-Germain-en-Laye

 wymiana_1

wymiana-1

W wymianie brali w niej udział uczniowie ze szkół nr 2 i 3 z Konstancina oraz czworo uczniów z naszej
szkoły (Paula Osuch, Maria Kania, Gabriel Skowron-Rodriguez, Rafał
Biernacki)

Goście z Barcelony

Zespół Szkół nr 4 w Słomczynie ponownie gościł uczniów z Escola Pia de Sarria-Callasanc w Barcelonie

23 kwietnia klasa VI serdecznie przywitała na lotnisku swoich hiszpańskich kolegów, którzy przez tydzień mieszkali w polskich rodzinach. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach integracyjnych, w czasie których mogli lepiej się poznać oraz spróbować swoich sił w trudnej sztuce mówienia po polsku. Chętnie brali udział w warsztatach artystycznych prowadzonych przez rodziców i uczniów z naszej szkoły. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Warszawy – Łazienek Królewskich, Starego Miasta oraz Zamku Królewskiego. Młodzież odwiedziła także Toruń, gdzie poznała tajniki pieczenia słynnych w naszym kraju toruńskich pierników. Pobyt zakończyła pożegnalna dyskoteka, którą poprzedził koncert w wykonaniu naszych uczniów.

Wymiany zagraniczne to już tradycja w ZS nr 4 w Słomczynie. Młodzież chętnie w nich uczestniczy, ponieważ doskonali swoje umiejętności językowe, poznaje historię i kulturę innych krajów.

Wymina_2013_2

Powitanie na Lotnisku Okęcie.

Wymiana 2013

Wspólne zdjęcie pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wymiana uczniów ze szkołą w Barcelonie

Słomczyn – Barcelona Students Exchange 

Słomczyn 12-17 kwietnia 2012 r. - Barcelona 5-11 maja 2012 r. 

To już czwarta edycja wymiany pomiędzy uczniami szkoły w Barcelonie i uczniami klasy VI szkoły w Słomczynie.  Uczestnicy wymiany mieszkali w domach swoich szkolnych partnerów. Poznawali obyczaje, kulturę, życie codzienne goszczących rodzin. Realizowali także zaplanowany program edukacyjny. Oglądali miejsca związane z kulturą, sztuką, historią Warszawy i Barcelony. Uczniowie i nauczyciele z Barcelony zobaczyli Żelazową Wolę, Niepokalanów, Pałac w Wilanowie (uczestniczyli w lekcji muzealnej), Stadion Narodowy, Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto. Polskie rodziny w ramach prywatnych wycieczek zabrały swoich gości m.in. do Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Powstania Warszawskiego. Wieczory spędzali na wspólnych zabawach, wycieczkach rowerowych, ognisku. Program przewidywał również spotkania w szkole, które rozpoczęła kolacja ,,po polsku” przygotowana przez rodziców oraz zajęcia integracyjne, doskonalące język angielski. 

Podczas rewizyty uczniowie szkoły w Słomczynie zobaczyli perły architektury Barcelony: gotyckie katedry, Park Guell, domy Antonio Gaudiego, Kościół Sagrada Familia, budynek Uniwersytetu. Wzięli też udział w wycieczce autokarowej do klasztoru na wzgórzu Monserat. Ten dzień zakończył się pobytem na plaży w uroczym miasteczku Sitges. W katalońskiej szkole uczniowie brali udział w zajęciach sportowych oraz w podsumowujących wyjazd zajęciach medialnych (tworzenie tekstu na temat pobytu, zamieszczanie zdjęć). Udział w tego rodzaju wymianach daje naszym uczniom niecodzienną możliwość praktycznego posługiwania się językiem angielskim i uczy odwagi korzystania z niego. Jest też wielką szansą na poznanie kultury innych narodów, ich historii i życia codziennego. Mimo, że czas pobytu nie był długi, uczniowie zdążyli zaprzyjaźnić się ze sobą, a powstałe więzy będą zapewne jednym z najpiękniejszych wspomnień, jakie zostaną w nich po tym wyjeździe.     

 

barcelona_2012

 

Uczniowie i nauczyciele z Finlandii w Słomczynie

flaga 

Od 2. lutego (czwartek) po raz kolejny będziemy gościć grupę z Finlandii (Kauniainen- miasteczko oddalone 15km od Helsinek), która zostanie u nas do 8. lutego (środa). Składać się ona będzie z siedmiu dziewczyn i dwóch opiekunów. Czeka nas wiele ciekawych zajęć związanych z tematem naszej wymiany- Sławni Polacy:

wizyta w Centrum Nauki „Kopernik”, spacer po Warszawie, seans filmowy w CH „Sadyba”, zwiedzanie Torunia, w tym Muzeum Mikołaja Kopernika oraz Muzeum Piernika. Oprócz tychże wycieczek mamy zamiar pokazać naszym gościom codzienną pracę w naszej szkole. Koleżanki z Finlandii pojawią się również na zabawie karnawałowej w sobotę J

Dzięki takiej międzynarodowej wymianie, możemy zmienić sposób postrzegania Polski przez mieszkańców innych krajów.

Dla zainteresowanych strona internetowa szkoły naszych gości: http://kasavuori.fi 

Jowita Tabak
Natalia Pokorska

Wymiana ze szkołą w Pisogne

W dniach 20.09 – 27.09.2011 kasa I gimnazjum z Zespołu Szkół nr 4 w Słomczynie uczestniczyła w międzynarodowej wymianie uczniów w Pisogne. Podczas pobytu uczniowie mieszkali u rodzin włoskich poznając w ten sposób ich  tradycje i obyczaje. Zwiedzili jedno z piękniejszych miast włoskich - Weronę. Uczestniczyli w ciekawych grach terenowych w Pisogne. Poznali system edukacyjny szkoły włoskiej.  Dużą atrakcją dla młodzieży  coroczny  Festyn Grzyba i Pieczonego Kasztana.  Udział w tego typu wyjazdach integruje młodzież oraz pomaga w nauce języka angielskiego i włoskiego.  Uczniowie przekonali się, że Włosi  są bardzo otwarci, mili i gościnni. Niektóre przyjaźnie będą trwały bardzo długo. Zespół Szkół  nr 4 w Słomczynie będzie gościł uczniów z Pisogne w październiku tego roku.

Spotkanie z Burmistrzem Pisogne

Spotkanie z Burmistrzem Pisogne

Spotkanie w parku

Zdjęcie grupy w amfiteatrze.

Zajęcia w szkole

Zajęcia w szkole w Pisogne.

Poznajemy sekrety włoskiej kuchni.

Poznajemy sekrety włoskiej kuchni.

Przed Koloseum w Weronie.

Przed Koloseum w Weronie.

Przygotowujemy jadalne kasztany na festyn w Pisogne.

Przygotowujemy jadalne ksztany na festyn w Pisogne.

Comenius

Zespół Szkół nr 4
ul. Wilanowska 218
05-507 Słomczyn
tel/faks: +48 22 7544410
e-mail: mailto:sekretariat@slomczyn.edu.pl