Ku czci Jana Mejstera, czyli Święto Patrona naszej szkoły

guzik

Jan Paweł II powiedział kiedyś: „Naród, który nie zna swoje przeszłości, umiera i nie buduje swojej przyszłości.”

Może właśnie dlatego za Patrona naszej szkoły wybraliśmy Jana Mejstera - nauczyciela, żołnierza, patriotę i pasjonata życia.

I dziś, 3 lata od tamtego wyboru widzimy, że historia Jego życia, która zakończyła się wiosną 1940 roku w Charkowie, uczy nas jak budować swoją przyszłość i opierać ją na najważniejszych wartościach.

Ostatni tydzień kwietnia 2018 roku, kiedy świętowaliśmy Dni Patrona naszej szkoły, pozwolił nam na nowo połączyć przeszłość Słomczyna z jego przyszłością.

Mamy już za sobą I Bieg im. Jana Mejstera „Szlakiem Guzików Nieugiętych”, biograficzne prezentacje medialne na temat Patrona Szkoły, zabawy terenowe, tematyczne konkursy plastyczne i konkursy wiedzy, Festiwal Piosenki „Kocham Polskę” oraz przedstawienie patriotyczne „Ile Orłów sprzedano zbyt tanio…”

Uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w intencji wszystkich ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz złożyliśmy kwiaty na żołnierskich mogiłach i zapaliliśmy znicze.

Ale przede wszystkim mamy za sobą czas starania o to, by nasza lokalna historia nie umierała, lecz  żyła w nas i przez nas.

jm1

Meta Pierwszego Biegu “Szlakiem Guzików Nieugiętych” przy Domu Ludowym w Słomczynie.

jm2

Na mecie dla wszystkich uczestników czekała grochówka i potrawy z grilla.

jm4

Festiwal Piosenki “Kocham Polskę”.

jm3

Przedstawienie patriotyczne “Ile orłów sprzedano zbyt tanio..” w wykonaniu uczniów naszej szkoły.