twoja ulubiona szkoła...

,,Przyda się taka chwila, żeby nad życiem się zatrzymać…”

KDK
Mijający rok 2014 jest dla całego świata czasem wspomnienia i obchodów wybuchu I wojny światowej. Minęło bowiem 100 lat od „Wielkiej wojny”, jak ją zwykliśmy nazywać. Wojny, która miała być wojną błyskawiczną, a trwała aż 4 lata i pochłonęła miliony istnień ludzkich na całym świecie. To właśnie ta wojna, Polakom w trzech zaborach , dała do ręki broń, stawiając po przeciwnych stronach na polach bitewnych.
Rocznice wojen powinniśmy obchodzić, aby uczcić pamięć poległych, ale przede wszystkim po to, aby uświadomić sobie i młodszemu pokoleniu bezmiar cierpienia i okrucieństwo wojny. By postępować tak, aby na świecie wojen nie było.
Sen o wolności , w 1914 roku śnili wszyscy Polacy, a Józef Piłsudski w 1918 zmaterializował go.
Te i wiele innych faktów, stały się inspiracją programu artystycznego ,przygotowanego przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły- Zespołu Szkół nr4 w Słomczynie, w związku z 100 rocznicą wybuchu I wojny światowej. Uroczystość odbyła się 3XII 2014 roku
Inicjatorem i gospodarzem tej uroczystości był Urząd Miasta i Gminy Konstancin- Jeziorna i Burmistrz, Pan Kazimierz Jańczuk.
Słomczyn i okolica, stały się dla wielu walczących żołnierzy, miejscem wiecznego spoczynku. To majątek Marynin ,,przygarnął” 66 żołnierzy, w tym wielu o znajomo brzmiących nazwiskach: Moczyński, Rogoziński, Fabiński…….To im, i ich pamięci poświęcony został nasz program. Za motto posłużyły nam słowa epitafium z nagrobka na Dolnym Śląsku: ,,Ziemia, na której walczyliście, nie dla wszystkich była ojczyzną. Teraz was obejmuje i jest waszą matką”.
Wojna zabiera i odbiera, nie wybierając miejsca na mogiły. Dla potomnych jest zobowiązaniem do pamięci o człowieku. Stefan Żeromski, mieszkający po I wojnie w Konstancinie, podczas spaceru, odnajduje cmentarz w Maryninie. To temu zdumiewającemu miejscu poświęca opowiadanie, pt. ,,Pomyłki”. Tekst ten posłużył naszym uczniom , jako przewodnik po ulotnym i tragicznym miejscu poległych Polaków.
Opowiadaliśmy o życiu i śmierci. O okolicy z tragiczną przeszłością. O ukojeniu, o mądrości człowieka , który potrafi wybaczać, ale też musi pamiętać.
Tekstom poetyckim i faktograficznym towarzyszyły wyśpiewane wiersze Edwarda Stachury i Adama Ziemianina, w wykonaniu szkolnego chóru ,,Dziecięce podwórko”.
Mamy nadzieję, że wszystkim ,,przydała się chwila zatrzymania nad życiem”, a widownia, złożona z gimnazjalistów, uznała fakt, że ,,ziemia , która nas nosi , jest naprawdę święta”.
Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Irena Cejba , Prezes Zarządu Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych ,działającego w Konstancinie – Jeziornie.
Władze gminy reprezentowała Pani Magdalena Gołębiowska, kierownik Wydziału Oświaty oraz Pani Joanna Muszyńska-Dziurny kierownik Wydziału Promocji i Współpracy z Organizacjami Społecznymi. W naszym odczuciu, zważywszy na wagę uroczystości, reprezentacja to zbyt skromna.
Tym bardziej, bardzo dziękujemy nauczycielom i uczniom gimnazjów konstancińskich za przybycie, obejrzenie i słowa uznania.
Dyrekcji i pracownikom KDK ,,Hugonówka” dziękujemy za gościnność i życzliwą , merytoryczną pomoc.
Naszym uczniom bardzo dziękujemy za mobilizację , wysiłek i dostarczone wzruszenie.

Nauczyciele ZS nr4 w Słomczynie
Małgorzata Gozdołek
Adrianna Mańkowska- Rzezak
Aneta Pokorska
Barbara Daniszewska