Wyjazd do Ciechocinka – Niezapomniana lekcja historii

Przesiąknięta polską krwią

W której zasmakowałaś ..

Wanda Wasicka

W dniu 29 czerwca br. na zaproszenie prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ciechocinka pana Mariana Gawineckiego delegacja naszej szkoły, na czele z panem dyrektorem Tomaszem Kuczą, nauczycielami, Radą Rodziców oraz uczniami pocztu sztandarowego, wzięła udział we Mszy Św. w Ciechocinku, poświęconej ofiarom zbrodni katyńskiej. Powodem zaproszenia na uroczystość był nasz patron Jan Mejster, który urodził się w Ciechocinku, a zamordowany został w Charkowie.

W kościele parafialnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła podczas uroczystej  Mszy Św. , której przewodniczył kard. Zenon Grocholewski została odsłonięta tablica upamiętniająca dziewięciu mieszkańców Ciechocinka, zamordowanych przez NKWD w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na terenie byłego ZSRR.

Tablica wykonana została z białego, włoskiego granitu ze złotymi literami. Wieńczy ją wizerunek Matki Boskiej Katyńskiej, pod którą wmurowano łuskę karabinową wypełnioną ziemią, przywiezioną z Katynia w 1989 roku.  Podobna łuska została wręczona delegacji szkolnej przez Prezesa Związku Kombatantów RP i BWP w Ciechocinku pułkownika Macieja Maksymowicza.

Wśród zaproszonych gości była także rodzina dwudziestosiedmioletniego wówczas ppor. rez. Jana Mejstera, nauczyciela Szkoły Powszechnej w Słomczynie: Hanna Mejster i Jerzy Mejster, Jego bratanek.

Cała uroczystość miała piękną patriotyczną oprawę, uświetnioną pieśniami chóralnymi i dostojnym brzmieniem orkiestry wojskowej. Była to dla nas niezapomniana lekcja historii, podczas, której odczytano apel poległych i wybrzmiała salwa honorowa na cześć pomordowanych. Wróciliśmy do Szkoły w Słomczynie pełni wzruszeń, ze świadomością, że największa ofiara, jaką jest oddanie życia za wolność ojczyzny, nakazuje nam i pokoleniom, które przyjdą po nas wieczną pamięć oraz cześć poległym i pomordowanym za naszą wolność.

dsc_0261-333x640.jpg

dsc_0106-640x424.jpg